ARIDAN GELEN ŞİFA

Balın besleyici ve tedavi edici özelliği yüzyıllardır bilinen bir bilgidir, yapılan araştırmalarda mevcuttur. Burada sorgulamamız gereken tükettiğimiz balların gerçekliğidir. Piyasa ballarının büyük bir bölümü aroma katılarak ve şekerle beslenen arılardan üretilerek satışa sunulmaktadır. Bunu kullanmaksa tedaviden çok hastalığa davetiye çıkaracaktır.

Hakiki bal bulunduğunda ise yapılan bazı hatalar tedavi edici özelliğini kaybettirmektedir. Aç karna tüketilmeli, en fazla 1 yemek kaşığı olmalıdır miktarı. Bir öğün yerine geçen bu oran daha fazla yemekle aksi yönde etkiler yapabilir.

Özetle faydalarına değinicek olursak:

🍃Mideye kuvvet verir
🍃Kansızlığı giderir
🍃Gıdalarda iyi bir koruyucudur.
🍃Damar açıcıdır
🍃Romatizmaya faydalıdır
🍃Alerjiye iyi gelir
🍃Ağrı dindirir
🍃Tansiyon düşürücüdür
🍃İştah açıcıdır.
🍃Doğal diş macunudur
🍃Kabızlığa iyi gelir
🍃Yara ve iltihap gidericidir
🍃Cildi yumuşatır, saçları besler.

Listeyi daha fazla uzatmadan ekleyeceğim ; yukardaki faydaları edinebilmek için çeşitli karışımlar ve kullanım kuralları var. Doğru yöntemlerle hastalığa göre uygulanmalıdır.
Kovandan gelen mucizeler
Polen arı kovanlarından alınan yüksek oranda protein içeren bir besindir. Koruyucu hekimlik adına aç karna tüketilebilir. Dikkat etmemiz gereken polenin taze olması noktasıdır, bayatlayan polen tedavi edici özelliğini kaybeder alerjik reaksiyonlara dönüşebilir.
Arı sütü ise yeryüzünde besin değeri en yüksek olan doğal bir bileşendir. Astım, tip 2 diyabet,yorgunluk, hormonal hastalıklar, kısırlık ve daha birçok hastalığa faydalıdır.
Propolis arıların kovanı temizlemek için ürettikleri temizleyici bir maddedir. En az bal kadar faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, yaraların iyileşmesini sağlar, diş eti hastalıklarına da etkilidir.

Hastaya verecek balın, dosta verecek arın olsun.

Yorumlar