HASTA OLMAYI BİZ Mİ TERCİH EDİYORUZ-2

Bir önceki yazımızda yanlış yeme alışkanlıklarından girişle hastalığı aslında kendimizin farkında olmadan veya olarak tercih ettiğini görmüş olduk. Bu alışkanlıkları fazla yemek, sık sık yemek, karışık yemek gibi başlıklarla açıklamış olduk …

Hasta olmayı biz mi tercih ediyoruz? 1. Yazımız

Yiyecek ve içeceklerde sıraya dikkat etmemek

Vücuda aldığımız her besinin veya sıvının kendine has sindirim ve kana karışma serüveni vardır. Yeme İçmede sıra şöyle olmalıdır;

1 ) Su

2) Tek çeşit mevsim meyvesi

3) Tek çeşit yemek yanında salata olabilir.

İki çeşit yemek tavsiye etmiyorum, ancak tercih ediliyorsa sulu olanı (çorba ) katı yemekten önce tüketmek gerekir.Yemekten sonra alınan su mideyi genişletir, sindirim işlemini olumsuz etkiler.Yemek esnasında almak ise benzer bir tablo sunar; tükürük bezleri yeteri kadar sindirim sıvısı üretemez ve daha en baştan  (ağızdan ) sindirim işlemi olumsuz etkilenir.

Yemekten 1,5 -3 saat sonra su içmek sağlıklı olandır.

Bayat ve ısıtılmış yemekleri tüketmek

Taze meyve ve sebzeleri tüketmek, en önemlisi her meyve ve sebzeyi mevsiminde doğal yetişmiş şekliyle tüketmek sağlığa, insan bedenine en uygun olandır.

Mümkün olduğunca çiğ sebzeyi tercih etmek, pişirilen sebze de ise besin değerlerini öldürmeden tüketmek gerekir.

Beklemiş yemeğin yapısını mikroplar farklılaştırır.Bu yemek ısıtıldığında ise yeni kimyasal bağlar oluşturur ve sindirimi imkansız hale gelir. Sindirilemeyen besinlerin hastalığa en büyük davetçi olduğunu daha önceki yazıda da belirmiştik.

En tehlikeli ısıtma veya pişirme yöntemi mikrodalgalar ile olan işlemlerdir. Mikrodalgalarla ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar mevcut. Isıtma işlemini besinlerin moleküler yapısını değiştirerek yapıyor, ve bu esnada suyun insan bedeni için uygun olan bağlarını farklılaştırarak ruh ve beden sağlığına ciddi zararlar veriyor. Besinlerin su oranı katı orandan daha fazladır.Bu durum hastalık için yeterli bir sebep.

Yorumlar