HASTA OLMAYI BİZ Mİ TERCİH EDİYORUZ ?

Başlığı okuduğunuzda hasta olmayı kim tercih eder dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yazının sonunda hasta olmanın kendi tercihlerimizden nasıl kaynaklandığı anlaşılacaktır.

İnsan doğayla muhteşem bir düzen içindedir. Bu denge insanın yanlış müdahaleleri, alışkanlıkları veya bilinçli davranışlarıyla bozulmaktadır. Bu muhteşem yapıyı düzenleyen aynı muhteşemlikte kontrol mekanizması da mevcuttur. Bu mekanizma yanlış uygulamalarla ve düzene aykırı her davranışla savaşacak şekilde düzenlenen bağışıklık sistemidir.

Günümüzde ise doğaya ve bunun doğrultusunda insan vücuduna yapılan saldırılar bağışıklık sistemini baskılamış, çalışamaz konuma getirmiştir. Bununla birlikte hastalıklar önü alınamaz bir afet halini almıştır. Bir takım yanlış davranışlarımızı değiştirerek bizim için ufak ancak sağlığımız için büyük adımlar atabiliriz.

Sağlığımızı neden korumalıyız yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Az çiğnemek

Yemeklerin sindirimi ilk olarak ağızda başlar. Ağız sıvısındaki enzimler birinci basamak sindirimi burada başlatırlar.Yeterince çiğnenmeden mideye gönderilen besinler sindirim zincirine tam olarak katılamaz, faydası düşer, bunun yanında zararlara sebebiyet verir. Az çiğnemede birinci basamak eksik kaldığı gibi diğer basamakların sağlıklı çalışabilmesi için gerekli sinyaller beyne gönderilemez. Dişlerimizde onlarca akupunktur noktası mevcut ve doğru uyarıldığı zaman sindirim dahil bütün vücut sistemlerinde önemli rol oynarlar.
Az çiğnemek basit bir zarar gibi görünürken aslında sindirimin bütün sürecine müdahale etti ve hastalığa sebebiyet veren önemli bir unsur oldu. Nitekim yeterince çiğnenmeyen besin tam olarak bileşenlerine ayrılamaz gerekli enerjiyi vücuda veremez. Yediğimiz besinler tam olarak parçalanmadığından bağırsaklarda çürüme yapar, gaz kabızlık gibi belirtilerle sinyal verir. Bu davranış tekrarlandıkça bağırsaklarda cepler oluşur ve atıklar buralara depolanır. Sonuç olarak bağırsağın yapısı bozulmuş olur. İkinci beyin olarak işlev gören böylesine önemli bir organın  yapısının bozulması elbetteki hastalığa davetiye çıkaracaktır.

Fazla yemek

Çok yemek de kendi ellerimizle sağlığımıza yaptığımız saldırıdır. Normal bir sindirim süreci ortalama 5 – 6 saat arasında sürmektedir. Bu süre aldığımız besine göre bazen daha da uzayıp 6 – 10 saat arasında sürebilmektedir. Bu süre sadece birinci basamak sindirimi kapsamaktadır. Karbonhidrat, protein ve yağların bileşenlerine ayrışma sürecini. Karaciğerde, kanda ve hücrede devam edecek olan üç basamak sindirim süreci daha vardır. Bunlar tamamlanmadan üst üste yenen yemekler iç organları yıpratır ve çalışma düzenini bozar bunun doğrultusunda hastalığa davetiye çıkar.

Tam olarak çalışmayan organlar; sindirim, boşaltım ve dolaşım sistemlerinin de işlevini bozar. Tam sindirilmeyen besinlerin boşaltımı da tam olmaz ve dokulara birikir. Bu birikinti dolaşım sistemini yavaşlatır, kanla taşınan besinler yerine ulaşamaz, hücreler beslenemez ve bunun neticesinde vücut dengesi bozulur. Sonuç: birbirini takip eden zincirleme hastalıklar …

Besinleri karışık tüketmek

Besinleri karışık tüketmek vücutta kimyasal tepkimelerin başlamasına önayak oluşturan enzimler kendi substratına has bir şekilde çalışır. Protein, karbonhidrat ve yağlar için ayrı ayrı enzimler bulunmaktadır.

Birbirine uygun olmayıp sindirim için ayrı enzim gerektiren besinler beraberce tüketildiğinde vücutta sindirilmeden çürümeye başlar. Bu çürüme zamanla bağırsaklardaki tüycüklerin yapısını bozar. Bağırsak geçirgenliğini yitirir ve zararlı maddeleri de kana karıştırır. Bu zincir devam ederken önce organlar, sonrasında hücreler zararlı maddelere maruz kalır ve bağışıklık sisteminin gücüne göre vücutta hastalığa karşı direnç oluşur. Ancak bu davranış tekrarlanıyorsa , ortalama bir yaşa da varıldıysa vücudun daha fazla direnemeyeceğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek.
Sofralarımızda tek çeşit yemek ve salatayla daha sağlıklı ve huzurlu yaşamamız mümkün. Maalesef bazen kültürün bazen de sürü psikolojisinden kaynaklı şatafatlı sofralarla hem kendimizi hem de sevdiklerimizi zehirleyebiliyoruz. Belki de bütün alışkanlık ve düşüncelerimizi tekrardan gözden geçirmemiz gerekiyor, aksi halde kaybedilen sağlığın telafisi yok.

Eminiz ki diğer yazılarımız da ilginizi çekecektir. (Bağlantıyı tıklayabilirsiniz)

Etiketler: insan, sağlık, çiğneme, yemek, sindirim, hasta

Kategori: Koruyucu Hekimlik

3 hakkında “HASTA OLMAYI BİZ Mİ TERCİH EDİYORUZ ?” görüş

Yorumlar