HASTALIK KAPIYI TIKLARSA

Bir önceki yazılarımızda hastalığa götüren olguları inceledik.Bunun amacı mükemmel şekilde çalışan organizmaya yanlış yaşam tarzıyla işleyişinin bozulmasını engellemek! Ancak malûm olan ise hepimizin farklı sebeplerle bu işleyişe zarar verdiğimiz…

Zarar verdiğimiz bu organizmada hastalık nasıl başlar ?

Bir fabrika düşünelim ki , işleyişi için hiçbir ayrıntı atlanmadan yazılımına kodlanmış. Dışarıdan gelebilecek güvenlik tehditlerine karşın savunma mekanizması oluşturulmuş. Peki bunca mükemmellik arasında sistemin çökmesinin sebebi nedir ?

Öncelikle savunma mekanizmasının bazı özelliklerini inceleyecek olursak; Bademciklerin şişmesi,her türlü mukusumsu atma işlemi, öksürük… ve daha bir çok tepki savunma mekanizmasının doğal tepkileridir. Bunları bastırmak için alınan her hangi bir karar vücudun bütününe savaş açmaktır.Besinlerin sindirimi mideden sonra bağırsağa geçer,ilk aşama burada tamamlanır. Bağırsakta günlük yaşamımızı devam ettirebileceğimiz şeker, vitamin, protein üretilir, zehirli ve yabancı maddeler parçalanarak vücuttan uzaklaştırılır.Bu işlem bağırsaklardaki tüycüklerle mümkün olur.Antibiyotik alımı bağırsak florasını bozar, bir süre sonra bağırsak kelleşir.Bağırsak işleyişi bozulduğundan burada zehirli maddelerde kana geçer ve bu haliyle sindirimin ikinci merkezi olan karaciğere gelir.

Karaciğer kanı temizler,ancak bu işlem tekrarlandıkça onun da yapısı bozulur ve karaciğerde yağlanma başlar. Karaciğer kanı temizleyemez,dolaşım sorunları başgösterir.

Bağışıklık sistemi vazgeçmez ve savunma için bütün organları sırayla harekete geçirir.

Atıklarla kirlenen kanın dolaşımını düzene koymak için damarları daraltır ve tansiyonu yükseltir.Bu esnada tansiyon düşürücü ilaç kullanmak damarları genişletir. Bu haliyle kan damarlardan yavaş geçtiğinden ,kalıntı bırakır ve tıkanıklıklara sebebiyet verir.

Kan ;organları,dokuları ,hücreleri besleyen maddeleri içerir,toksinlerle daralan damarlar ve ağırlaşan kanla hücreler yeteri kadar beslenemez ve bu döngü sürdükçe vücut her türlü hastalığa açık haldedir.

Yorumlar