SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUYABİLİRİZ?

Sağlıklı olmak bizlere neler kazandırır? Sağlıklı olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Bu ve bunun gibi sorularınızın yanıtlarını bilmek ya da bu konu ile ilgili daha detaylı paylaşıma ulaşmak istiyorsanız, sizin için yayımladığımız Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hayatımız boyunca kimi zaman mutluluk duyar kimi zaman üzülürüz ya da kimi zaman rahat iken kimi zaman sıkıntıda olabiliriz. Ömrü hayatımız boyunca karşımıza çok farklı sorunlar çıkabilir. Ancak bütün bu sorunlar arasında en önemlisi sağlığımızla ilgili yaşayacağımız sorunlardır. Bu yüzdendir ki sağlığımıza çok dikkat etmemiz ve sağlıklı aldığımız her bir nefesin değerini bilmemiz gerekmektedir. Çünkü en büyük zenginlik ve en büyük nimet sağlığımızdır. Bütün cihanı bile verseler sağlık olmadıktan sonra hiçbir anlamı kalmaz. Bununla ilgili Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar Kalesi alınırken hasta yatağında söylediği meşhur bir dize ilk olarak akıllara gelir.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Özetle “her şeyin başı sağlık” demek istemiştir.

Sağlığımızı Neden Korumalıyız? Yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mutlu bir hayat istiyorsak eğer, her şeyden önce sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer sağlığımız yerinde olmazsa, hayatımızda yapabileceğimiz hiçbir şeyi yapamayız, vaktimizi sevdiklerimizle geçirmek yerine bir hastane bir eczane gelgitlerle geçiririz. Unutmamamız gereken bir diğer madde ise sağlıklı olmak demek yalnızca bedenen kendimizi iyi hissetmemiz demek değildir. Bedensel anlamda iyi hissetmenin yanı sıra bir de zihinsel anlamda iyi hissetmek önemlidir.

Peki sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenler:

  • Vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz. Yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamalı, düzenli olarak banyo yapmalı, tırnaklarımızı uzamadan kesmeli, kıyafetlerimizi temiz tutmalıyız.
  • Dişlerimizi günde en az iki defa fırçalamalıyız.
  • Uzmanlar sağlığı korumanın en etkili yolunun sağlıklı beslenme olduğunu söylüyorlar. Bunun için Sağlıklı yiyecekler yemeli, dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz.
  • Erken yatıp erken kalkmalıyız. Yaşam düzenimiz uyku alışkanlığımızla orantılıdır. O yüzden uyku saatlerini geciktirmeden, vaktinde uyumaya çalışmalıyız.
  • Terliyken soğuk su içmemeliyiz.
  • Düzenli olarak spor yapmalıyız. Spor yapamadığımız durumlarda en azından kısa yürüyüşler yapmaya gayret göstermeliyiz. Yürüyüş ruh ve beden sağlığımıza katkı sağlar.
  • Bilmediğimiz ilaçları kullanmamalıyız.
  • Hasta olduğumuzu hissedersek doktora gitmeliyiz.
  • Alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddeleri kesinlikle kullanmamalıyız.

Hasta Olmayı Biz mi Tercih Ediyoruz. Yazımızı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.


Konuyla ilgili olan meşhur bir hikayeyi paylaşmak istiyorum.

Lokman Hekim ve Ölümsüzlük İlacı

Lokman Hekim, inanışa göre bütün hekimlerin piri, üstâdıdır. Her çiçeğin, her otun özelliklerini tanıyan Lokman Hekim, ilaç yapar, dertlere devâ bulurmuş. Bütün dünyayı dolaşmış. Yaşadığı çevredeki bütün hastaları iyileştirmiş. Artık hastalığın ne olduğunu unutan halk, ölümsüz hayatın peşine düşmüşler. Kendileri için ölümsüzlük ilacını yapmasını istemişler.

Yaşı iyice ilerlemesine rağmen dağ bayır dolaşan cefakar Lokman Hekim, bir gün daha önce hiç karşılaşmadığı bir bitki bulmuş ve bunun aradığı o bitki olduğunu anlamış.

Hep kullandığı defterini çıkarıp bitkinin özelliklerini ve bu ilacı nasıl yapacağının tarifini yazmış. Tam nehirden geçeceği sırada defteri suya düşmüş. Defterin ardından Lokman Hekim de suya atlamış; ama bulamamış. Aradan fazla zaman geçmeden de kendisi de ölmüş. Merakla ilacı bekleyen herkes yıllarca o defteri aramış., ve sonunda bulmuşlar. Defteri açtıklarında ölümsüzlük ilacı olarak tarif yerine şu sözü okumuşlar:

Ayağını Sıcak Tut Başını Serin Gönlünü Ferah Tut Düşünme Derin

Lokman Hekim’e ait olan söz sağlıklı yaşamın ve huzurun anlatımıdır. Hastalıklardan korunarak uzun ömürlü yaşamak isteyen kişinin kendisine dikkat etmesi gerektiğini anlatır. Beden sağlığı kadar ruh sağlığının da önemli olduğunu anlatır. Dert insanın içinde bir hastalıktır ancak refah tutulduğu zaman ondan korunabiliriz. Sıkıntılı kederli durumlardan uzak kalmak sağlığı korumaktır. Sürekli içine atan düşünen insan zamanla kendisini zorda sıkıntı da hisseder. Hastalıklar gün yüzüne çıkar dermanı olmayan dertlere sebep olur.

Ayağımızı sıcak kafamızı serin tutarak birçok bedensel hastalıktan korunuruz. Gönlümüzü ferah tutarak ruhsal olarak çöküntüye girmeyerek ruh sağlığımızı koruruz. Küçük dertlerle gönlümüzü meşgul etmemeliyiz hayata olumlu bakarak birçok sorunun da üstesinden kolaylıkla gelmemiz mümkündür.

Yorumlar