SAĞLIĞIMIZI NEDEN KORUMALIYIZ ?

Hiçbir emek harcamadan açtık gözlerimizi dünyaya. Öyle bir dünya ki hiçbir sanatçının, zanaatkarın, bilim insanının sırrına vakıf olamadığı muhteşem bir düzen. Dünyanın bir özeti olan bedenimiz de öyle muhteşem, öyle dengeli. Dengemiz olan sağlığımız neden bozuluyor, bu dengeyi korumak neden önemli?

İnsanlık tarihinin en önemli kavgası… İyi ve kötünün savaşı, bu savaşta üstün gelen tarafa göre ruhumuz, bedenimiz ve dünyamız dengeli veya değil. Bu savaşta neden iyi olandan yana olmayalım? Neden bize emanet edilen vücudumuzu (hiç olmazsa kendimiz için) korumayalım.

Değişen dünya düzeninde yaratılışa aykırı her davranış kâinata ve dolayısıyla insana, ruh ve beden sağlığına ciddi zarar veriyor. Yeni dünya düzeninde her geçen gün sağlığı korumak zorlaşsa da gayretle üstesinden gelmemiz mümkün. Tüm dinlerde mevcut olan bir öğüt “Ruh ve beden sağlığını korumak” inancı olmayan insan için de bir yaşam felsefesidir bu olgu. Kaliteli bir yaşam için ruh ve beden sağlığını korumak en temel hedefimiz olmalı.

sağlığı korumak Sağlığı korumak her şeye rağmen mümkün…

Farkındalık çalışması yapacak olursak;

Örneklememiz çok çalışkan bir öğrenci üzerinden olsun.

  • Hayalindeki bölümü okuyup çok başarılı bir hayat sürmek üzere, gecesiyle gündüzüyle çalışan bir öğrenci. Bedeninin makine olmadığını unutmuş, hakkını verememiş ve onun da bir yerde duracağını düşünememiş… Ya sonra ihmalden kaynaklı hem hayaller yıkılmış hem de…

Nitekim acı bir gerçektir ki ;

“İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sağlıklarını korumak için de paralarını harcarlar.” (Goethe)

İnancına çok bağlı Hristiyan, Müslüman, Musevi veya farklı dinlere mensup bir örnekleme üzerinden gidelim.

  •  İnancının gereği olan ibadetlere ve yaşam felsefesine bağlı kalmak ile gece gündüz ibadet etmek ister. Sağlığı korumadan bunun mümkün olmayacağı ihmal edilirse iki taraflı ziyan…

Hz. Ali der ki; “Elden gitmeden değerini anlayamadığımız iki şey vardır. Biri sağlık, diğeri gençliktir.”

Son örneklememizin herhangi bir ahiret inancı olmasın

Taşıdığı somut olgularla kaliteli bir yaşam sürmek ister. Eğer sağlığını korumayı ihmal edecek olursa bu olgu ulaşılmaz bir hedef olur.

Nobel tıp ödüllü ünlü Amerikalı virolog Francis Rous “Sağlıktan büyük zenginlik yoktur.” sözü ile bu fikri destekler.

Yapmaya çalıştığımız şey, anlık hazlar adına bir ömrü, hatta sonsuz ömrü ziyan etmeme çabasından ibaret. Küçük adımlarla başlanarak hayat kalitesini yükseltmemiz mümkün. Örnek olarak çok çiğneme alışkanlığını verebiliriz. Sadece bu alışkanlıkla tedavi olan hastalıklar var. İyi ve kolay olanı tercih etmek varken, aksine yönelmek de neden. Yüz yıllardır dinler, felsefeler ve bilim insanların ortak görüşü sağlığı korumak.

Özet olarak

Erasmus’un da dediği gibi “Hastalığa tutulmamak, hasta olup da iyileşmekten daha iyidir.”

Eminiz ki diğer yazılarımız da ilginizi çekecektir. (Bağlantıyı tıklayabilirsiniz) 

ETİKETLER:   İyilik, SağlıkHastaBeden
KATEGORİ: Koruyucu Hekimlik

 

5 hakkında “SAĞLIĞIMIZI NEDEN KORUMALIYIZ ?” görüş

  1. Cok guzel bir yazi olmus, emeginize saglik… Rica etsem sagligimizi korumak icin oneriler de yazarmisiniz.

Yorumlar