ŞARBON HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Özellikle kurban bayramından sonra ülkemizin bazı bölgelerinden şarbon vakalarına dair haberlerin geliyor olması birçok insanı tedirgin etti. Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz şarbon hastalığı hakkında merak edilip araştırılan soruları cevaplamaya çalışacağımız bir yazı yazmak istedik.

Şarbon hastalığı nedir? Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir? Şarbon hastalığı nasıl bulaşır? Şarbon hastalığı nasıl tedavi edilir? Şarbon hastalığı insandan insana bulaşır mı?

şarbon

Şarbon Nedir?

Şarbon Antraks olarak bilinen Bacillus Anthracis isimli bakterinin sebep olduğu bir hastalıktır. Şarbon özellikle sığır, koyun, keçi ve deve gibi hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Hayvanlardan insanlara temas yolu ile bulaşabileceği gibi solunum yolu ile de bulaşabilmektedir. Kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Hasta hayvanların nakledilmesi, hasta veya ölen hayvanların insanlar tarafından kesilmesi, tüketilmesi, çevreye atılması veya çevrede yırtıcı kuşlar ve hayvanlar tarafından parçalanması, kuşlar, yağmur ve sel sularıyla uzaklara, diğer meralara ve topraklara nakledilmesi buralara bulaşmasına sebep olur. Kan emici sinekler de hastalığı yayabilirler.

 

Şarbon hastalığı nasıl bulaşır? Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir?

Özellikle virüsün bulaşmasının ardından birkaç gün sonra (2-7 gün arası) belirti vermeye başlayan hastalığın çeşitlerine göre belirtileri de değişiklik göstermektedir.

  • Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmek bunların başında gelir.
  • Özellikle bu hayvanların kesilmesi sırasında temas edilmesi ve etinin yenilmesi.
  • Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları,
  • Laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse, hastalık mikrobu bulaşabilir.

İnsandan insana bulaşmamaktadır.

İnsanlarda akciğer, deri ve sindirim sistemi şarbonu olmak üzere 3 tip şarbon hastalığı vardır.

Deri Şarbonu:

Cilt üzerinde derinin kesik ve yara gibi açık yüzeylerinde meydana gelir. Vücudun kapalı yerlerinde nadirdir. Deride bir yara varsa mikrop, vücuda girer. Deride yaralar meydana getirir. Birkaç gün içinde bu yaranın ortasında 1 ila 3 cm çapında siyahlık oluşur. Buna kara çıban ya da çoban çıbanı da denir. Bu yara ağrısızdır. Etrafı tahta gibi sert ve şiştir. Ateş yükselir, bulantı ve kusma görülür. Tedavi edilmezse hastalık ilerler ve ölümle sonuçlanabilir.

 

Bağırsak Şarbonu:

Bakterinin bulunduğu etin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan sindirim sistemi şablonu olarak bilinir. Özellikle az pişmiş etlerde risk oranı yüksektir. Kırgınlık, halsizlik, baş ağrısı ve terleme meydana gelir. Bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısıyla vücut sıcaklığı yükselir. Bazen kanlı ishal görülür. Nabız hızlanır ve vücut direnci zayıf olan insanları 2-3 günde öldürebilir.

 

Akciğer Şarbonu:

Şarbonun en tehlikeli formudur. Havada asılı kalan şarbon bakterileri solunum ile vücuda girerek akciğere yapışır. Vücuda giren bakteri yaklaşık 1 hafta sonra belirti vermeye başlar ve bu belirtiler soğuk algınlığı ile kendini gösterebilir.  Özellikle lenf bezlerinin şişmesi ve nefes darlığı gibi belirtilerle devam eder. Hastalığın ilerleyen evrelerinde hasta komaya girerek ölebilir.

 

Şarbon hastalığı nasıl tedavi edilir?

Öncelikle erken tedavi her hastalık için olduğu gibi bu hastalık için de oldukça önemlidir. Bu yüzden tedavinin başarılı olabilmesi için en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulması hayati öneme sahiptir.

Şarbon hastalığının tedavisinde en çok kullanılan yöntem antibiyotikler ve kristal penisilindir. Özellikle akciğer şarbonunda yüksek dozda antibiyotik uygulanmaktadır.

Deri şarbonunda ise yaralar üzerine sürekli olarak pansuman tedavisi yapılmaktadır.

 

Hasta olmayı biz mi tercih ediyoruz? Okumak için tıklayabilirsiniz.

Sağlığımızı neden korumalıyız? Okumak için tıklayabilirsiniz.

Etiket: salgın, hastalık
Kategori: Hastalıklar

 

 

Yorumlar